Kuchnia minimalistyczna

Kuchnia minimalistyczna

Kuchnia minimalistyczna to pełne prostoty wnętrze, które w efekcie daje niczym niezmącony ład i porządek w układzie. To wnętrze eleganckie i ponadczasowe. Nie znajdziemy tu nadmiaru bibelotów, połączenia wielu stylów, wszystkich kolorów tęczy, ale za to znajdziemy harmonię. To zdecydowanie styl dla osób poukładanych, pedantycznych, które eliminują ze swojego życia zbędne zakłócenia. Nie oznacza to jednak, że kuchnia minimalistyczna musi przypominać siedzibę Królowej Śniegu czy laboratorium.

Kuchnia minimalistyczna to porządek i ergonomia

Stworzenie kuchni minimalistycznej, która będzie jednocześnie prosta w swej formie a zarazem użyteczna i praktyczna nie jest zadaniem łatwym do wykonania. Podczas procesu projektowania należy wyzwolić synergię z układu mebli, ich projektu oraz kolorów kuchni. Częstą pułapką jest decyzja o kuchni minimalistycznej w stylu, który nie zawsze jest praktyczny. Zanim, więc zrobimy sobie na złość sprawdźmy kilka rzeczy.

  • Głębokość i wysokość szafek. W prostych żołnierskich słowach-sprawdź, czy np. górne szafki mają głębokość odpowiadającą dużym talerzom, a wysokość mogącą zmieścić wysokie pokale do piwa lub kieliszki na wino. Pamiętaj, że to wszystko trzeba gdzieś schować, a kuchnia minimalistyczna może oznaczać maksymalnie dużo przestrzeni użytkowej,
  • Oblicz, czy szafek jest na tyle dużo, żeby wszystko się zmieściło.
  • Dostosuj meble do swojego wzrostu i innych dorosłych domowników, tak, żeby sięganie po talerz nie wymagało podstawienia stołka.
  • Zadbaj, aby stół, który zagości w twojej kuchni był odpowiednich rozmiarów i miał odpowiednią wysokość.
  • Pamiętaj, aby zapewnić odpowiednią powierzchnię blatu roboczego. Powinien znajdować się na wysokości dostosowanej do wzrostu użytkowników, bo to ograniczy bóle kręgosłupa. Generalnie blat powinien znajdować się ok. 10-15 cm poniżej twojego łokcia. Kuchnia minimalistyczna w takim wydaniu to gwarancja ergonomii i przyjemność korzystania każdego dnia,
  • Postaraj się o takie przechowywanie, aby sięgać po wszystko w wygodny sposób, świetnie sprawdzą się na przykład kosze cargo i duża ilość szuflad w dolnych szafkach. Pamiętaj, że kuchnia minimalistyczna nie przewiduje trzymania przypraw i innych kuchennych rzeczy na wierzchu. Wszystko musi być schowane, inaczej zaburza ład, o który chodziło na etapie projektowania.
  • Zadbaj o taki rozkład mebli, aby zachować podstawowe zasady ergonomii w kuchni. To zaoszczędzi osobie przygotowującej posiłki pokonywania zbędnych odległości i wykonywania zbędnych ruchów, a tym samym nie będzie wywoływać nadmiernego zmęczenia. W skali miesiąca są to setki niepotrzebnych ruchów i kilkanaście kilometrów pokonanych bez sensu. A wystarczy pamiętać, żeby w pobliżu kuchenki były wszystkie przybory do gotowania, produkty spożywcze i zlewozmywak. Obok kuchenki musi się znaleźć także największa część blatu roboczego. W najdalszych kątach kuchni minimalistycznej należy przechowywać jedynie rzeczy używane sporadycznie.
  • Kuchnia minimalistyczna dobrze doświetlona. Konieczne będzie światło górne i doświetlenie podszafkowe, które oświetli blat roboczy. W tej roli świetne sprawdzają się paski LED, które dodatkowo świetnie wpisują się w minimalistyczny styl wnętrza.

Te i inne zasady znajdziesz w Internecie, a zadbanie o ergonomię i porządek, dzięki praktycznym pomysłom dotyczącym przechowywania, sprawi, że użytkowanie kuchni będzie wygodne.

Wygląd kuchni minimalistycznej

Tworząc kuchnię minimalistyczną należy zapomnieć o nadmiarze elementów. Im ich mniej, tym lepiej dla wnętrza. Uciekamy nawet od uchwytów w szafkach. To dodatkowy, zbędny element naruszający prostotę całości. Wszystko co da się schować chowamy. Ale nie zapominamy o tym, że kuchnia minimalistyczna nie może być biedna, niepełna. Dlatego też należy wyszukać złoty środek pomiędzy eliminacją kolejnych elementów a ich pozostawieniem. To pozwoli uzyskać wnętrze pełne a jednocześnie minimalistyczne. Należy pamiętać też o tym, że minimalizm to nie tylko kąty proste. Przykład? Kuchnia CUBE, która została zaaranżowana w Tychach. Prosto, prościej, najprościej. I jednocześnie z delikatnym, dodającym charakteru przełamaniem w postaci żyrandola o nieregularnym spodzie. To minimalne zaburzenie nadaje tej kuchni charakteru i jest jej crème de la crème. Diabeł tkwi tu w szczegółach. Zwykle fronty mebli używanych w kuchni minimalistycznej są proste, bez giętych elementów oraz fikuśnych, rustykalnych frezów. Jeśli do tego meble będą w modnych ostatnio odcieniach szarości czy po prostu białe, to wnętrze może okazać się zimne i nieprzyjazne. Warto więc dodać wspomniany żyrandol, rolety noc-dzień w oknie, modny slogan lub grafikę naklejoną na ścianie lub plakat w antyramie, a do tego jakiś modny kuchenny gadżet w krzykliwym kolorze, np. pomarańczowym lub czerwonym. Coś, co sprawi, że kuchnia przestanie być jak anonimowa ekspozycja w sklepie i odda wasz charakter.

Dobór kolorów w kuchni minimalistycznej

Klasyczna dominantą kolorystyczną w kuchniach o minimalistycznej stylistyce jest biel. Chłodna, czasem nawet zimna. Jednak kuchnia biała od podłogi po sufit mogłaby być nudna. Nie, była by po prostu nudna. Dlatego biel musi być przełamana kontrastującym z nią kolorem. Idealnie nadaje się do tego czerń. Ale można postawić też na odważniejszą barwę, na przykład czerwień. Takie przełamanie będzie niezwykle wyraziste i oryginale. I zarazem nie każdemu może przypaść do gustu. Dlatego też takie połączenia zarezerwowane są dla najodważniejszych. Dziś producenci mebli proponują wiele nowatorskich odcieni w kuchni, wcześniej pomijanych. Znajdziemy więc połączenie grafitu z fioletem czy szarości z seledynem. I taka też może być kuchnia minimalistyczna, przy zachowaniu prostej formy mebli. W tą estetykę wpisują się też, modne obecnie fronty imitujące stal satynowaną lub elementy z takiego metalu, a także proste fronty na wysoki połysk. Ściany pomiędzy szafkami można wyłożyć panelami szklanymi, gładkimi bądź w jeden z industrialnych wzorów. Modne są kamienne blaty i zlewozmywaki o kanciastych kształtach, a do tego armatura w takim samym klimacie. Widać więc, że klimat babcinych aranżacji kuchennych został zepchnięty na daleki plan, a zwolennicy kuchni minimalistycznej mają spore pole do popisu.

Co osiągamy

Efektem projektu kuchni minimalistycznej jest wnętrze, w którym panuje niczym niezmącony ład i porządek. Wnętrze pozbawione wszelkiego rodzaju elementów naruszających tę wieczną świeżość i czystość kuchni minimalistycznej, ale jednocześnie nie pozbawiony nadających jej charakteru detali. Bo kuchnia minimalistyczna to nie nudna asceza. To ciekawy porządek.

Kuchnie minimalistyczne – galeria

Zapraszam do zapoznania się z moimi aranżacjami minimalistycznych kuchni

Przeczytaj też inne popularne wpisy!