Ekskluzywne meble kuchenne

Kuchnia otwarta na dom

W jednym z poprzednich wpisów mogliście poznać kuchnie z wyspą. Dla przypomnienia. Użycie wyspy pozwala na subtelne oddzielenie od siebie przestrzeni kuchennej i życiowej w otwartej kuchni. W tym artykule przedstawię natomiast kuchnie, w których ewentualnym oddzieleniem przestrzeni będzie co najwyżej inna podłoga. Jednym słowem, na tapecie znajdzie się kuchnia otwarta bez wyspy.

Kuchnia otwarta, czyli dwa w jednym

Kuchnia otwarta jest obecnie niezwykle popularna. Jest to spowodowane tym, że w większości projektów domów i mieszkań zamiast typowej kuchni jest salon z aneksem kuchennym. W ofertach deweloperów ciężko obecnie znaleźć dom/ mieszkanie, w którym te dwa pomieszczenia byłby od siebie oddzielone. A jeżeli już znajdziemy to…. no cóż, są to, szczególnie w przypadku mieszkań, najdroższe oferty, niedostępne dla każdego.

Co zyskujemy dzięki otwartej kuchni?

Niewątpliwe, otwarta kuchnia daje nam poczucie gospodarowania zdecydowanie większą przestrzenią. Jest to odczuwalne szczególnie w blokach. W porównaniu do starego budownictwa dostajemy zdecydowanie większy salon (powiększony przez kuchnię) i przestrzeń kuchenną nie ograniczoną do 5 – 8 metrów kwadratowych, często pozbawionych okna.

O czym pamiętać projektując otwartą kuchnię?

Kuchnia otwarta i salon to jedność. Obydwa miejsca są tak samo reprezentacyjne i widoczne dla gości jak i domowników, dlatego nie można pozwolić sobie na żadne półśrodki. Zarówno salon jak i kuchnia musi być zaprojektowana na najwyższym możliwym poziomie. Elegancko, z klasą i dopasowaniem do drugiej części pomieszczenia. Dlatego też należy zachować jeden styl podczas projektu. Minimalizm w salonie i rustykalizm w kuchni nie będzie do siebie pasował. Dalej, trzeba zwrócić również uwagę na to, aby schować kuchenne agd. W otwartej kuchni niezabudowana lodówka czy zmywarka nie będą wyglądały dobrze. Będą szpecić całość projektu.

Jak oddzielić od siebie dwie strefy?

Decydując się na otwartą kuchnię bez wyspy warto jednak postarać się jakoś oddzielić od siebie te strefy. Jak to zrobić?

  • podłoga: w salonie deska, w kuchni płytki
  • stół – miejsce do spożywania rodzinnych posiłków na granicy
  • sufit – inny kolor w kuchni, inny w salonie. Opcjonalnie, w kuchni sufit podwieszany
  • meble, czyli na przykład sofa stojąca tyłem do pomieszczenia

Można też, podobnie jak w aranżacji kuchni Ordnung muss sein oddzielić od siebie dwie przestrzenie za pomocą wysokiej zabudowy meblowej.

Otwarta kuchnia – galeria

Zapraszam do zapoznania się z moimi aranżacjami otwartych kuchni.

Przeczytaj też inne popularne wpisy!