Światło w kuchni to bardzo ważny element każdego projektu. Z jednej strony musi ono zapewnić odpowiednie warunki do pracy, z drugiej natomiast powinno być integralnym elementem całej aranżacji budującym jej styl i atmosferę. Zatem, jak oświetlić kuchnię?
Światło w kuchni – co należy o nim wiedzieć?
Po pierwsze, światło w kuchni dzielimy na dwa źródła:
- główne
- punktowe
Oświetlenie główne w kuchni
Oświetlenie główne, z racji swojej najczęstszej lokalizacji, jest zwane również oświetleniem górnym. Podstawową rolą oświetlenia górnego jest równomierne i jednolite oświetlenie kuchni rozproszonym, delikatnym i nierzucającym wyraźnych cieni światłem.
Głównym oświetleniem w kuchni może być zarówno tradycyjna powieszona pod sufitem lampa jak i szyna z lampkami halogenowymi. Dobierając źródło światła należy przede wszystkim wziąć pod uwagę wysokość pomieszczenia. W niskiej kuchni niezbyt sprawdzi się zwisająca z sufitu lampa i lepiej zastąpić ją eleganckim kasetonem lub wspomnianą wcześniej szyną.
Jeżeli część kuchenna jest połączona z częścią jadalną i oświetlenie główne nie zapewnia odpowiedniego światła w tej części kuchni to nad stołem można umieścić dodatkowe źródło światła które wypełni braki oświetleniowe w pomieszczeniu.
Oświetlenie punktowe w kuchni
Rolą oświetlenia punktowego jest doświetlanie trudno dostępnych lub zasłanianych miejsc. Przykładowo, w kuchnia Regularność i Prawidłowość nie ma wyspy, a co za tym idzie, podczas gotowania stoimy tyłem do głównego źródła światła i zasłaniamy je, powodując niedoświetlenie strefy pracy. I właśnie takie problemy rozwiązuje intensywne oświetlenie punktowe.
Jego dodatkową rolą jest również tworzenie atmosfery i klimatu kuchennego. Dzięki niemu niektóre obszary są dodatkowo podświetlone i uwydatnione a inne lekko schowane i tajemnicze.
Poniżej możecie zobaczyć kilka aranżacji kuchni w których światło odgrywa bardzo ważną rolę.