Jak zaaranżować kuchnię 2

Jak zaaranżować kuchnię?

Zaprojektowanie funkcjonalnej kuchni to nie lada wyzwanie. Ogromny wpływ na decyzję związaną z rozmieszczeniem mebli oraz sprzętu gospodarstwa domowego ma nie tylko kształt pomieszczenia, ale w dużym stopniu styl życia domowników. Zastanówmy się, na co powinniśmy zwrócić uwagę, przygotowując kuchnię do codziennego użytkowania. W tym wpisie dowiecie się jak zaaranżować kuchnię

Ergonomia

Ważną kwestią w użytkowaniu kuchni jest ergonomiczny rozstaw mebli i urządzeń kuchennych dostosowany do kształtu pomieszczenia. Przed podjęciem decyzji, warto zadać sobie zasadnicze pytanie: Czy często gotuję? Jeśli tak, kuchnia w stu procentach powinna być dostosowana do potrzeb domowników, aby ułatwić im codzienne przygotowywanie posiłków.

Przykładem praktycznego rozwiązania dla małych oraz dużych przestrzeni są głębokie, w pełni otwierane szuflady z umieszczonymi w środku organizerami, będące w stanie pomieścić nie tylko produkty spożywcze, ale także garnki czy talerze.

Dodatkową, istotną wskazówką jest układ sprzętów wg tzw. trójkąta roboczego, który usprawnia procesy przygotowywania jedzenia, czyli w kolejności: lodówka, zlewozmywak, zmywarka, kuchnia. Jednym słowem – ergonomia górą!

Jak zaaranżować kuchnię – kilka słów o doborze kolorów

A teraz czas na…kolory! Sporo można przeczytać o tym w artykule Dobór kolorów w kuchni, tutaj będzie nieco krócej. Balans kolorów w aranżacji kuchennej może wpłynąć korzystnie na apetyt bądź wywołać efekt odwrotny – rzadko będziemy jadać posiłki w kuchni z powodu zbyt przygnębiającej kolorystyki.

Jakie barwy są zalecane? Jest to zależne tylko i wyłącznie od naszych oczekiwań. W przypadku kiedy stawiamy na praktyczność powinniśmy zdecydować się na jasne meble, które maskują brudne powierzchnie oraz sprawiają, że nawet małe pomieszczenie stanie się optycznie większe. Jednak jeśli pragniemy, aby nasza kuchnia odbiegała od schematu powszechnej klasyki, wybierzmy meble na przykład z czerwonymi bądź fioletowymi detalami. Ciepłe barwy powodują, że wnętrze staje się bardziej przytulne.

Materiał

Ostatnią wartą poruszenia kwestią jest odpowiedni dobór materiału blatów kuchennych. Najbardziej praktyczne, przeznaczone do częstego użytku, będą blaty wykonane z granitu, stali, bądź konglomeratu, które chronią przed uszkodzeniami spowodowanymi wysoką temperaturą. Granitowe blaty są również świetnym rozwiązaniem dla osób, które rzadko używają deski do krojenia i narażają powierzchnię na zarysowania.

Galeria realizacji kuchennych

Przeczytaj najpopularniejsze wpisy!